TOPlist

Úrokové sazby hypoték a ceny nemovitostí jsou dvě strany téže mince

Zprávy z trhu s hypotékami přesvědčily řadu lidí o tom, že nastal ten správný čas pro to, aby si vzali hypotéku. Jedni tak jednali s cílem pořídit si vlastní bydlení, jiní využili nízkých úrokových sazeb k pořízení nemovitosti jako investici. Ať tak či onak nebývalý zájem Čechů o hypotéky se odrazil i na realitním trhu. Podívejme se proto, co to znamená pro ty, kteří s financováním koupě nemovitosti prostřednictvím hypotečního úvěru dosud váhali.

Kde roste poptávka, roste i cena

I základní znalosti o fungování tržních mechanismů vám dost dobře postačí pro pochopení toho, co se na trhu s hypotékami a nemovitostmi v poslední době událo. Jak jsme uvedli v úvodu, klesající úrokové sazby hypoték přesvědčili řadu lidí k tomu, aby si vzali tento typ úvěru a financovali jím koupi či stavbu nemovitosti (ČTĚTE – Na co vše si lze vzít hypotéku). To nejen zbrzdilo pokles úrokových sazeb hypoték (banky částečně ztratily motivaci přetahovat se o klienty), ale zákonitě to zvýšilo i poptávku po nemovitostech. A základní pravidlo trhu, které říká, že pokud poptávka roste rychleji než nabídka, roste také cena, se naplnilo. Developeři a vlastníci nemovitostí, kteří chtějí prodávat, si tedy mohou mnout ruce. Ve velkých městech tak například ceny bytů poskočily v minulém roce o 6-10 %. V průměru loni rostly ceny bytů o 6,3 %! Lépe na tom nebyly ani stavební parcely, jejichž ceny poporostly meziročně o 4,4 %. Výjimkou byly pouze rodinné domy. U nich růst cen nepřekročil jedno procento.

Vliv chystaných legislativních změn na úrokové sazby

Chystaná novela zákona o spotřebitelském úvěru by měla výrazně zjednodušit mimořádné splátky hypotečních úvěrů. Mnohem snáze by se tak mělo dát refinancovat hypotéku či v případě odměn či prémií její část splatit dříve. Tyto změny se však logicky nelíbí bankám, neboť přijdou o jistotu výdělku, se kterým mohly počítat do konce období fixace, případně přijdou o příjem ze sankcí za mimořádné splátky. Řada tuzemských finančních domů tedy avizovala, že se tyto legislativní změny negativně promítnou do úrokových sazeb hypoték. Zda tomu tak skutečně bude, ukáže čas.

Je tedy vhodný čas pro hypotéku?

Co se týče situace na realitním trhu, jeví se odpověď na tuto otázku spíše záporně. Na druhou stranu je nutno vzít v potaz názory mnohých odborníků, kteří tvrdí, že ceny nemovitostí v tuzemsku budou v budoucnu dorovnávat ceny nemovitostí v západní Evropě. Z tohoto pohledu by tedy mohly být současné ceny realit ještě poměrně nízké. Zájemce o hypoteční úvěr by měl rovněž vážit, zda si vzít hypotéku za stávajících podmínek, kdy je poměrně nevýhodné refinancovat či mimořádně splácet hypotéku mimo konec období fixace, anebo si raději počkat na podmínky nové s rizikem, že úrokové sazby vzrostou o několik desetin procentního bodu. Argumenty se najdou pro obě volby, a tedy záleží, které převáží ve vašem konkrétním případě.