TOPlist

Situace na hypotečním trhu hraje do karet zájemcům o hypotéku

Pokud plánujete koupi nemovitosti na hypoteční úvěr, jistě vás potěší následující zpráva. Úrokové sazby u hypoték opět klesly, a tak v některých finančních domech začínají na méně než 2 %. Na úrocích za hypotéku lze tedy výrazně ušetřit!

Mohou sazby hypoték ještě klesnout?

To je poněkud složitá otázka. Už několikrát to vypadalo, že úrokové sazby hypoték už nemohou dále klesat. Jenže ony opět klesly a klesaly až na současná historická minima. Je tak otázkou, zda už si opravdu sáhly na dno či zda mohou ještě o několik desetin procentního bodu klesnout. V tomto směru je opravdu těžké odhadovat. Finanční analytici se o to sice pokoušejí, bohužel mnohdy ne úplně úspěšně a někdy úplně neúspěšně.

Nemovitosti jsou zatím stále levné

Pokud chcete koupit nemovitost, hraje vám do karet i další fakt tentokrát z realitního trhu. Ceny nemovitostí jsou rovněž nízké. Ačkoliv si ceny realit již sáhly na své dno a opatrně rostou, především v případě menších bytů, stále jsou výrazně nižší než v předkrizových letech. Tento fakt nás však spíše vede k tomu, že bychom s investicí do vlastního bydlení neměli otálet.

Půjčte si co nejlevněji

I když jsou úrokové sazby velmi nízko, neznamená to, že by mezi hypotečními produkty jednotlivých bank nebyly rozdíly. Důležité je nerozhodovat se jen podle toho, na jaké výši úrokové sazby konkrétní banky začínají. Každá banka má totiž jinak nastavenou cenovou politiku, je jinak otevřená k rizikovějším úvěrům (méně bonitní klient či vysoké LTV hypotéky) a má jinak nastavené další poplatky. Nejenže nemusíte na inzerovanou úrokovou sazbu dosáhnout, ale navíc můžete zaplatit velké peníze na poplatcích. Třeba poplatek za vedení úvěru se pohybuje kolem 150 Kč/měsíčně, což rozhodně není zanedbatelná částka.

Fixovat či nikoliv?

Při rozhodování či zvolit hypotéku si fixací či variabilní hypotéku se samozřejmě řiďte i obecnými pokyny, které jsme probrali v článcích, které se rozdílu mezi těmito typy hypoték věnují. S ohledem na současnou situaci, kdy se nejeví prudký růst sazeb jako pravděpodobný, je lépe sáhnout po variabilní hypotéce či hypotéce s kratší fixací. Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že by nás trh mohl překvapit i opačným směrem, a proto velmi zvažujte, než se pro jednu z těchto variant rozhodnete.