TOPlist

Klady a zápory nebankovních hypoték

Pestrost hypotečního trhu je nebývalá. Nejen banky se na něm předhánějí se svými produkty, ale do toho zápasu o klienty jistou měrou zasahují také nebankovní společnosti. Pojďme se v tomto článku zaměřit právě na nebankovní hypotéky, o kterých se mluví výrazně méně.

Nebankovní hypotéka v kostce

Nebankovní hypotéka se v mnohém neliší od klasické bankovní hypotéky. Jde tedy o úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti dlužníka. Zpravidla jde o úvěr dlouhodobý s poměrně nízkou úrokovou sazbou. Typicky se nebankovní hypotéka sjednává na koupi nemovitosti, ale setkat se lze i s hypotékami na cokoliv. V jejich případě není nutné dokládat, nač byly peníze vynaloženy.

Klady nebankovních hypoték

Začněme nejprve výčtem kladných stránek nebankovních hypoték. Jejich zásadní výhodou je snazší dostupnost i pro méně bonitní klienty, kteří jsou pro banky moc rizikoví. Na bydlení ve vlastním tak díky nebankovním hypotékám dosáhne více lidí. Jednodušší bývají také schvalovací procesy i prescoring. S nebankovkami je rovněž spojené neformálnější prostředí.

Zápory nebankovních hypoték

Vyšší rizikovost poskytovaných úvěrů, včetně těch hypotečních, nutí nebankovní společnosti nabízet úvěry s vyššími úrokovými sazbami. Jejich klienti si tedy za bydlení ve vlastním drobet připlatí. Ne všechny nebankovní instituce také poskytují hypotéky ve výši 100 % hodnoty nemovitosti, tedy neposkytují tzv. 100% hypotéky. Nebankovní společnosti rovněž nejsou kontrolovány Českou národní bankou (ČNB), což vede k tomu, že se mezi nimi vyskytují i skutečně neseriózní společnosti. Jak takové odhalit, napoví následující odstavec.

Jak poznat neférovou nebankovní společnost?

Nepoctivou nebankovní společnost charakterizuje několik rysů, přičemž ne vždy musí být tyto rysy důkazem toho, že jde skutečně o nepoctivce. Objeví-li se však, mějte se na pozoru. Předně tedy nepoctivou nebankovní společnost nezajímá, jak budete její nebankovní hypotéku splácet. Nezajímají ji tedy vaše příjmy, ani vaše současné dluhy. Nenahlíží do registrů dlužníků, nestará se o vaše výdaje. Zkrátka čeká, až se zamotáte do splátek, aby vás mohla díky sankčním ustanovením smlouvy sedřít z kůže. Na znění smlouvy si tedy dejte velký pozor. Vedle sankcí za opoždění splátek sledujte také, sankce za zaslání upomínky či poplatek za sjednání nebankovního hypotečního úvěru.

Při výběru nebankovní hypotéky se tedy vyplatí ostražitost. Bude-li však opatrní, můžete si splnit svůj sen o vlastním bydlení relativně bezpečně.