Hledáte nejlevnější hypotéku?
Najít nejlevnější hypotéku není snadné. Nabídky bank totiž mnoho neprozradí o tom, jak výhodnou hypotéku nakonec uzavřeme. Abyste se při výběru nejlevnější hypotéky nespálili, čtěte následující článek, který se tomuto tématu bude podrobněji věnovat.
Nejlevnější hypotéka by měla mít nízkou úrokovou sazbu
Jedním ze základních předpokladů levné hypotéky, je nízká úroková sazba. Ovšem pozor! To že jste vyrazili do banky, která v reklamních nabídkách slibuje úrokové sazby od X %, neznamená, že právě zde uzavřete nejlevnější hypotéku. Jak nabídka říká, úrokové sazby hypoték v této bance začínají na hodnotě X %. Vy však budete s největší pravděpodobností uzavírat hypotéku s vyšší úrokovou sazbou, neboť inzerovaná sazba se bude týkat nejméně rizikových hypoték, tedy s nízkým LTV a poskytovaným bonitním klientům. Při výběru je tedy dobré nezaměřit se pouze na jedinou banku.
Poplatky u nejlevnější hypotéky
Vedle úroků platí hypoteční dlužník zpravidla také poplatky. Pokud je neplatí, což je stále častější případ, je pravděpodobné, že je banka rovnou zohlednila v úrokové sazbě. Ať tak či onak, je nutné s poplatky počítat a zohlednit je při posuzování výhodnosti toho či onoho hypotečního produktu. V řadě případů se lze dožádat tzv. RPSN hypotéky, tedy roční procentní sazby nákladů, která procentuálně vyjadřuje nejen roční navýšení o úrok, ale také o poplatky.
Dlouhodobě nejlevnější hypotéka
Hypoteční trh se v čase proměňuje a nabídka jedné banky je v tomto čase různě výhodná. To, že jste nyní uzavřeli nejlevnější hypotéku, neznamená, že za pár let se neobjeví levnější hypoteční produkt. Díky možnosti refinancování hypotéky si však nemusíte zoufat. Se svou hypotékou totiž budete moci celkem snadno přejít do jiné banky. Aby však taková hypotéka neušla vašemu zraku, je třeba mít se stále na pozoru. Zvláště blíží-li se konec fixace vaší hypotéky, což je zpravidla jediný vhodný okamžik pro refinancování stávajícího hypotečního úvěru.