Jaké klady a zápory mají hypotéky s fixací? Na jak dlouho fixaci hypotéky sjednávat?
Odpovědi na tyto otázky byste měli mít zodpovězené ještě dřív, než půjdete do banky uzavřít smlouvu o hypotečním úvěru. Podle čeho byste se měli rozhodnout, zjistíte v následujících tipech.
Trh s hypotékami by se dalo rozdělit na hypotéky s fixací a hypotéky variabilní. V prvém případě banka po sjednanou dobu garantuje stabilní výši měsíčních splátek, které vycházejí ze stabilní úrokové sazby. V případě druhém se úrokové sazby, a tím i měsíční splátky, pohybují společně s tržními hypotečními sazbami. V jednom případě může být výhodná první varianta, v jiném zas varianta druhá. Podívejme se na rychlý přehled argumentů, které by váš měly při rozhodování o fixaci hypotéky vést.
Klady fixace úrokové sazby hypotéky
- stabilní úroková sazba
- z toho vyplývající stabilní měsíční splátky
- nižší úroková sazba v případě růstu tržních úrokových sazeb
Zápory fixace úrokové sazby hypotéky
- v případě poklesu tržních úrokových sazeb zbytečně vysoká úroková sazba
- sankce v případě refinancování během období fixace
- sankce v případě předčasného splacení, popřípadě mimořádné splátky, v období fixace
- sjednávaná úroková sazba vyšší než momentální tržní sazba
Jak z předchozího přehledu vyplývá, po fixaci hypotéky by měl sáhnout každý, komu nedovoluje rodinný rozpočet větší výkyvy. V takovém případě je však třeba počítat s vyšší úrokovou sazbou a také sankcemi za předčasné splacení, které vlastně znemožňují refinancovat hypotéku během období fixace.
Délka fixace – podle prognóz vývoje
Zda zvolit raději kratší období fixace (1-3 roky) nebo zda raději zvolit delší období (5 a více let), nám napoví prognózy vývoje úrokových sazeb hypoték v následujících letech. Pokud se předpokládá jejich růst, je žádoucí zvolit spíše delší dobu fixace. Pokud se však čeká spíše pokles, je na místě kratší doba fixace. Momentální situace nahrává spíše prvnímu řešení, nicméně nic nelze v tomto směru zaručit. Před hypoteční krizí v USA se rovněž mluvilo o tom, že jsou sazby na svém minimu. Jak víme, i přes tato tvrzení úrokové sazby hypoték během krize dále klesaly a nízko se drží doposud.